Kako pomoći depresivnoj osobi?

U današnje moderno i užurbano vrijeme depresija se je uvukla u sve pore društva.

Od ove pošasti pate starija populacija, osobe srednjih godina, mladi pa čak, nažalost i djeca.

Zbog toga se sve češće postavlja pitanje kako pomoći depresivnoj osobi?

Pomoći se može!

Međutim, važno je napomenuti da ipak pojedine osobe koje pate od depresije same neće biti u stanju izboriti se s ovim stanjem i da će ipak trebati profesionalnu pomoć.

Prepoznajte depresivno stanje

Depresivno stanje obično uključuje niz simptoma koji su prisutni tijekom dužeg vremenskog perioda. U nastavku donosimo nekoliko simptoma depresije koje biste mogli primijetiti kod sebe ili kod nekoga drugoga, a koje bi mogle biti znakovi depresije.

Kako pomoći depresivnoj osobi
Photo: Theotherkev

Osjećaj tuge ili praznine
Osoba pogođena depresijom se može osjećati tužno ili prazno bez posebnoga razloga, čak i kada se bavi normalnim svakodnevnim aktivnostima.

Gubitak interesa i užitka
Osoba može izgubiti interes za aktivnosti koje su joj prije bile ugodne, kao što su hobiji, druženje s prijateljima ili izlasci.

Umor i nedostatak energije
Osoba se može osjećati umorno i bezvoljno, čak i nakon dugotrajnog odmora i redovitog sna.

Smanjen apetit ili povećan apetit
Depresija može utjecati na prehrambene navike, što može rezultirati gubitkom ili povećanjem težine.

Poteškoće sa spavanjem
Oboljeli od depresije mogu imati problema sa spavanjem, uključujući poteškoće sa usnivanjem, probleme s buđenjem tijekom noći ili rano ujutro ili pak s prekomjernim spavanjem.

Smanjena koncentracija
Depresija može ometati koncentraciju i sposobnost donošenja odluka.

Osećaj bezvrijednosti i krivnje
Osobe koje pate od depresivnog poremećaja se mogu osjećati bespomoćno, bezvrijedno i okrivljavati se za stvari i za probleme za koje nisu odgovorne.

Osećaj beznađa i pesimizma
Tijekom depresije moguć je osjećaj beznađa, pesimizma i nedostatka nade u budućnost.

Misli o smrti ili samoozljeđivanju
Depresija može uzrokovati misli o smrti ili samoozljeđivanju.

Ovi simptomi mogu biti prisutni u blagom ili teškom obliku. Ako primijetite ove simptome kod sebe ili kod nekoga drugoga, važno je razgovarati sa stručnjakom, kao što je liječnik opće prakse ili psihijatar, kako bi se dobio adekvatan savjet i liječenje.

Kako pristupiti depresivnoj osobi?

Kada pristupate depresivnoj osobi, važno je biti pažljiv i suosjećajan. Evo nekoliko savjeta kako pristupiti nekome tko ima depresiju:

Pokažite empatiju: Depresija može biti vrlo teška i osjećaji bespomoćnosti i beznadnosti su vrlo realni za osobe koje se bore s ovim stanjem. Pokažite im da razumijete koliko je teško i da ste tu da ih podržite.

Budite strpljivi: Depresija se ne može izliječiti preko noći. Budite strpljivi i nemojte očekivati brze rezultate. Važno je da oboljeli osjeti vašu podršku i razumijevanje.

Predložite stručnu pomoć: Potaknite osobu da potraži stručnu pomoć liječnika opće prakse ili psihijatra. Pružite informacije o tome gdje i kako mogu pronaći pomoć.

Budite tu za njih: Depresija može izazvati intenzivan osjećaj usamljenosti. Budite uz njih i pružite im podršku u bilo kojem obliku, od riječi podrške do praktične pomoći u kućanskim poslovima, ovisno o njihovim potrebama.

Međutim, unatoč klasičnim obrascima ponašanja osoba koje pate od depresije, imajte na umu da svaka osoba ima svoj način suočavanja s depresijom i da to što je pomoglo jednoj osobi ne znači da će pomoći i drugoj. Stoga, pristupite depresivnoj osobi s pažnjom, suosjećanjem i razumijevanjem.

Kako razgovarati s depresivnom osobom?

Slušajte ih! Slušajte što osoba ima za reći i budite obazrivi prema njezinim osjećajima i mislima. Nemojte suditi ili pokušavati riješiti problem odmah, već samo slušajte i budite prisutni.

Postavljajte otvorena pitanja! Otvorena pitanja omogućuju depresivnoj osobi da se otvori i da vam kaže što se događa. Pitajte ih kako se osjećaju, što ih muči i što bi im pomoglo.

Ne vršite pritisak! Nemojte vršiti pritisak na osobu s namjerom da se otvori ili da promijeni ponašanje. To kod nje samo može izazvati osjećaj srama, krivnje ili bespomoćnosti.

SOS savjeti kako pomoći depresivnoj osobi?

Depresija je ozbiljno stanje koje može zahtijevati profesionalno liječenje. Međutim, postoje neki koraci koje i sami, kao član obitelji, prijatelj, radni kolega ili susjed možete poduzeti kako biste pomogli depresivnoj osobi:

Budite podrška

Depresivne osobe često se osjećaju izolirano i beskorisno. Pokažite im da vam je stalo, da ste tu za njih i da su vrijedni vašega vremena i pozornosti. Razgovarajte s njima, poslušajte ih i budite pažljivi prema njihovim osjećajima. Pokažite razumijevanje i empatiju. Nemojte ih osuđivati ili kritizirati zbog njihovih osjećaja ili ponašanja.

Slušajte ih

Depresija se može činiti kao stanje koje će zauvijek trajati, pa je važno da osoba zna da nije sama. Na suptilan način ih potaknite da vam ispričaju kako se osjećaju, bez da ih prekidate ili osuđuje. Za osobe s ovim tegobama ponekad samo osjećaj da ih netko sluša može biti od velike koristi. Stoga, budite slušatelj, pokažite razumijevanje, ali izbjegavajte vršiti agresivan pritisak da se izjasne.

Potaknite ih da potraže stručnu pomoć

Depresivna osoba može se osjećati nemoćno i bezvoljno, stoga ih treba potaknuti da potraže stručnu pomoć. Depresija se može liječiti, a mnoge osobe koje pate od depresije nalaze se u nekoj vrsti začaranog kruga negativnih misli i nisu svjesne da mogu imati koristi od terapije ili lijekova. Možete im pomoći tako da kod njih probudite svijest o korisnosti terapija ili lijekova. Ponudite im pomoć u pronalaženju terapeuta ili psihijatra, ili im pružite informacije o resursima za održavanje mentalnog zdravlja u vašoj zajednici.

Potaknite ih da održavaju zdravu rutinu

Depresija može biti povezana s lošim navikama, poput loše prehrane, nedostatka vježbe i nedostatka sna.

Osobama koje se osjećaju depresivno može biti izuzetno teško motivirati se za obavljanje svakodnevnih aktivnosti poput vježbanja, pripremanja i konzumiranja zdrave hrane i održavanja društvenih veza.

Potaknite osobu koja pati od depresije da se zdravo hrani, da u svakodnevnu rutinu uvede barem nekoliko minuta tjelesne aktivnosti te da redovito i dovoljno spava.

Usmjerite ih na pozitivne aktivnosti

Potaknite depresivnu osobu da se što više i češće posveti aktivnostima za koje vam je poznato da joj pružaju užitak i zadovoljstvo. Kod nekog to može biti čitanje, slikanje, slušanje muzike, itd. Ove aktivnosti mogu pomoći osobama u stanju depresije da se osjećaju bolje i da ublaže negativne emocije, što im u konačnici može smanjiti im simptome depresije.

Budite strpljivi

Depresija se ne rješava preko noći. Potrebno je vrijeme i trud. Budite strpljivi i nastavite biti podrška u svakom trenutku, čak i kada se i vama stanje čini bezizlazno.

Pratite situaciju!

Važno je napomenuti da neke osobe koje pate od depresije nikakvim metodama neće same biti u stanju izboriti se s ovim stanjem i da će trebati profesionalnu pomoć.

Ako primijetite da se stanje depresivne osobe pogoršava, potaknite ju da potraži dodatnu pomoć i podršku. Budite njeno svjetlo u tami i usmjerite ju na pomoć liječnika ili psihologa koji će stručnim znanjem i iskustvom znati kako pomoći depresivnoj osobi.