5 moćnih navika za prevladavanje neuspjeha

“Neuspjesi su udarci na putu do postignuća.” (C. S. Lewis)

Ponekad stvari idu dobro i život se čini savršen, a ponekad to baš i nije tako.

Pogriješite, imate neuspjeh ili jednostavno ne uspijete. Nije zabavno. Ali to ne možete izbjeći osim ako ne izbjegavate učiniti bilo što.

Dakle, ono što je potrebno je mudar pristup suočavanja s takvim situacijama umjesto da dopustite da vas one povuku u negativnost.

Prihvatite svoje osjećaje

Kada doživite neuspjeh, to će boljeti. Ponekad malo. Ponekad jače.

To je u redu.

Ne pokušavajte bol odagnati odvraćanjem pažnje ili pokušavanjem odgovornost prebaciti na ostatak svijeta.

I ne pokušavajte ga prikriti osmijehom.

Prihvatite ono što mislite i osjećate. Kada to učinite, bit će biti manje bolno procesuirati ono što se dogodilo i živjeti s tim dugoročno.

Ako odbacite ono što stvarno osjećate, te će se emocije kasnije pojaviti u neočekivanim trenucima i mogu vas učiniti neraspoloženim, pesimističnim, ljutitim ili tužnim.

Niste bezvrijedni samo zato što ste doživjeli neuspjeh

Kada doživimo neuspjeh, vrlo često počinjemo misliti da ćemo uvijek doživljavati neuspjehe u tom području života. Osjećamo se bezvrijedno i razočarano u sebe.

Nemojte ne dopustiti takvim destruktivnim mislima da vas zaokupiraju.

Umjesto toga, podsjetite se da samo zato što niste uspjeli danas ili jučer ne znači da nećete uspjeti sljedeći put.

Gledanje na ono što je negativno kao na privremenu stvar umjesto na nešto trajno ključan je ključ za optimističan stav i nastavak života.

Budite konstruktivni i učite iz ove situacije

Gledajte na neuspjeh više kao na vrijednu povratnu informaciju i nešto što možete iskoristiti za poboljšanje. Ne gledajte ga isključivo kao veliki udarac i nazadovanje.

Postavite si pitanja poput:

Što mogu naučiti iz ovoga?

Kako se mogu prilagoditi da izbjegnem sličnu situaciju i što mogu napraviti da ne ponoovim istu pogrešku.

Kako da budem bolji sljedeći put?

Koju stvar mogu drugačije učiniti sljedeći put?

Važno je početi razmišljati o situaciji iz te perspektive i biti konstruktivan u vezi odgovora, umjesto da zaglavite u negativnosti i apatiji.

Ne uspijeva svatko

Često slušamo o uspjesima ljudi, ali ne shvaćamo da svačiji put do uspjeha često ima mnogo prepreka. Priča o nečijem uspjehu može se činiti jednostavnom i bajkovitom.

Ali stvarnost, a ujedno i koristan način pristupa neuspjesima je sličan ovom citatu Michaela Jordana:

“Promašio sam više od 9000 šuteva u karijeri. Izgubio sam gotovo 300 utakmica. 26 puta su mi vjerovali da šutnem za pobjedu i promašio sam. Doživio sam neuspjeh puno puta u svom životu. I zato uspijevam.”

Otpustite neuspjeh

Još jedan moćan način rješavanja emocionalnog pada i misli koje proizlaze iz neuspjeha je da ne držite emocije zatvorene u sebi.

Povjerite se nekoj vama bliskoj osobi i razgovarajte o svojim emocijama. Razgovarajući o teškoćama dok druga osoba samo sluša ćete lakše prihvatiti ono što se dogodilo umjesto da to nastavite potiskivati u sebi.

Razgovorom o situaciji možete je vidjeti iz druge perspektive i tuđim očima. To će vam pomoći da se prizemljite, ohrabrite i možda čak pronađete put naprijed.

Krenite ponovno naprijed

Ne dozvolite si da zapnete u razmišljanju o neuspjehu predugo. Bitno je što je moguće prije obraditi situaciju i prihvatiti je.

Napravite plan o tome kako želim krenuti dalje od ovog trenutka i poduzmite radnje na tom planu odmah nakon što ste ga sastavili.

Plan koji osmislite će biti samo početak. Možete korigirati smjer kasnije, u hodu.

Dakle, vaš plan ne mora biti savršen, jer uvijek ga možete doraditi, promijeniti, prilagoditi.

Ako vam je zbog neuspjeha i straha od novog posrtanja još uvijek teško krenuti, idite vrlo malim koracima. Važno je započeti i ponovno pokušati krenuti naprijed!